DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 24.03.2020 13:20:24 

Orientální tanec

ORIENTÁLNÍ TANEC  


                                                                                                                                         Kdo z vás se ještě nesetkal s větou: „Chodím na břišní tance. Je to fakt super. “? Myslím že málokdo. Tohle podivné východní pobláznění, jak orientální tance občas komentují mí známí, teď uchvacuje ženy ve většině větších měst nejen v České republice. Většina mužů vidí v tancích nový způsob, jak je mohou zástupkyně něžného pohlaví zaujmout (svést),  a samotné ženy se bojí, že by je jejich partneři přirovnaly k dívkám s lehkými mravy…Jaká je ale pravda, co jsou vlastně břišní/orientální tance? Odkud pochází? Co přináší ženě 21.století?

Jeden z mýtů o břišním tanci říká, že tento tanec se tančil v harémech, aby tak tanečnice upoutaly pozornost sultána a ten si je vybral. Byl prý  původně určen ke svádění mužů. Ve skutečnosti patří k jedné z nejstarších výrazových a tanečních forem. Původně vznikl jako tanec rodiček ve Střední Africe výhradně jako pomoc k lehčímu porodu a v rámci obřadů a svátků plodnosti. Např. v Egyptě je i dnes tradicí zvát ke svatebnímu obřadu břišní tanečnici a pořizovat obrázky rukou manžela na jejím břiše.

Ve středověku se díky kočovníkům pocházejícím z Indie tanec rozšířil po celé Evropě. Tento tanec tančily ženy pro ženy, přítelkyně, tety, matky a sestřenice. Kromě porodu se byl tento tanec tančen v dobu, kdy byli muži pryč z tábora, a také na svatbách. Samozřejmě že některými ženami byl tanec používán pro muže, ale to bylo jen v soukromí. Břišní tanec v Orientu vyučují matky, a ty by jistě své dcery neučily svádět.     

Tanec je charakteristický klidnými, plynulými a především smyslnými pohyby, které jsou střídány rytmickým potřásáním boků a paží. Důraz se klade na pohyby břicha, boků a pánve. Zatímco západní tance jsou zaměřeny spíše na kroky a jsou všeobecně považovány za společenskou událost, východní tance kladou důraz především na svaly a tanec samotný je spíše rituálem. V tradičním břišním tanci není nikdy koleno umístěno výše než kyčel, běžné je střídání různých pozic, včetně tance vsedě či v kleku na zemi. Stejně jako ostatní formy tance, je břišní tanec úžasným prostředkem k vlastnímu ztvárnění a předvedení. Tento tanec dává tanečnicím prostor, umožňuje velké množství improvizace a nových prvků a právě to jej činí zvláštním, jedinečným a nesrovnatelným s "běžným" tancem. 

 Břišní tance nejsou jen pro zdokonalení pohybových schopností. Důležité jsou i jeho zdravotní účinky, jak fyzické, tak samozřejmě psychické. Orientální tance jsou doporučovány ženskými lékaři a psychology jako výborná terapeutická metoda pro typicky ženské obtíže. Břišní tanec uvolňuje bolesti páteře a zad a zvyšuje pohyblivost kloubů.  Zmírňuje menstruační bolesti, posiluje břišní a zádové svalstvo a upravuje zažívací problémy. Umožňuje objevit v sobě znovu ženskost a naučit se využívat svou energii. Orientální tanec není omezen postavou, věkem ani talentem. Pro všechny věkové i váhové kategorie bez rozdílu. Tanec je dokonce vhodný pro všechny stupně těhotenství, samozřejmě pouze pokud těhotenství probíhá naprosto normálně a hlavně, je-li tanec správně prováděn. Je pro všechny ženy, které milují život a chtějí se z něj radovat.

Jestli i ty toužíš po krasném tanečním prožitku a lepším pocitu ze sebe sama, připoj se k nám. Více o našich tanečních kurzech najdeš v sekci “Kurzy v DDM“. A na závěr mé oblíbené staré arabské přísloví:

 

"Žena bez bříška je jako nebe bez hvězd."

ODKAZY